Zlé vysvedčenie. A čo na to povedia rodičia?

Vysvedčenie predstavuje stresové obdobie nielen pre žiakov, ale aj pre rodičov. Deti sa boja, aká bude reakcia rodičov, rodičia naopak premýšľajú nad tým, ako sa k problému vhodne postaviť. Kľúčovú úlohu zohráva komunikácia. Či sa jedná o zlú známku v škole, stratenú hračku alebo ťažkú ​​domácu úlohu, o každom probléme je nutné s dieťaťom hovoriť. Ako vhodne postupovať práve vo chvíli, keď vaša ratolesť prinesie zlé známky zo školy na vysvedčení? Poďme sa pozrieť na možnosti riešenia spoločne…

Zlé známky? Stres pre obe strany, ale aj príležitosť na sebarozvoja dieťaťa

Zlú známku dostal asi každý z nás. Spomínate si aj vy na pocity, ktoré sa vám preháňali hlavou? Boli ste vystresovaní, čo na to povedia rodičia? Mali ste pocit, že sa vám nedarí? Mali ste pocit, že zlyhávate? Alebo ste mali dojem, že zlá známka je vlastne neoprávnená? Také či podobné pocity sa môžu preháňať hlavou aj vášmu dieťaťu, ktoré má problémy v škole. Zlé známky väčšinou signalizujú nejaký problém. Treba však mať na pamäti, že známky nie sú smerodajným meradlom schopností vášho dieťaťa. Napriek tomu je dôležité venovať im pozornosť.

Na druhej strane aj v rodičovi sa odohrávajú rôzne pocity, z ktorých u zodpovedného rodiča najmä pocity viny za zlý výsledok svojej ratolesti. Som dobrý rodič? Pomáham svojmu dieťaťu dostatočne? Nezlyhal som? Zo začarovaného kruhu pocitov sa treba vymaniť a o probléme s dieťaťom hovoriť.

Poďme sa pozrieť na tému zlých známok z iného uhla. Táto situácia nemusí byť naskrz negatívna. Zlá známka signalizuje istý neúspech. Deti sa však v živote s neúspechom budú bežne stretávať a bude na nich, ako sa k neúspechu v budúcnosti postavia. Pokiaľ rodič naučí dieťa, ako sa s neúspechmi vyrovnávať a správne na ne reagovať, bude to mať dôležitý vplyv na jeho sebarozvoj.

Prvá reakcia rodiča? Hlavne zachovajte chladnú hlavu

Predstavme si modelový scenár. Žiak druhej triedy základnej školy práve dostal polročné vysvedčenie. Mnoho jeho spolužiakov sa raduje a tešia sa na odmenu za vysvedčenie, on sa však bojí reakcie rodičov. Budú kričať? Budú nešťastní? Tak či tak, z jeho vysvedčenia rozhodne nadšení nebudú, tým si je istý.

Skúste si v hlave položiť otázku: akú reakciu by som v ideálnom prípade chcel zažiť ja? Základom je určite zachovať chladnú hlavu. Rozhodne nepomôže ani krik, ani hystéria, ani plač. Reakcia v afekte môže dieťa vydesiť a môže viesť až k tomu, že sa dieťa pôjde do ofenzívnej (útočnej) pozície. Snažte sa byť preto, čo najviac v kľude. Jedine tak bude rozhovor produktívny.

Vráťme sa ešte k téme rozhovoru. Komunikácia zohráva kľúčovú úlohu. Preto je naozaj dôležité s dieťaťom o probléme hovoriť. Hovorením však nemyslíme rodičov monológ. Základom dobrej komunikácie je totiž rovnocenný dialóg medzi oboma stranami – pokiaľ možno aktívne počúvanie. Snažte sa zistiť, čo viedlo k zlým známkam otázkami typu: „Čo sa stalo, že máš takú známku? Nerozumel si učivu? “ Takéto otázky môžu veľmi pomôcť pri riešení problému s prospechom a sú prvým predpokladom na zlepšenie situácie. Príčina zlých známok môže byť úplne iná, než sa na prvý pohľad môže zdať. Úplne kľúčové je, aby dieťa malo vašu dôveru. A tá sa rozhodne buduje ľahšie v pokoji ako v afekte.

Ako zlepšiť výsledky? Motivácia je kľúčová

Diskusia prebehla v pokoji? Tak to je skvelé! Možno ste získali potrebné informácie, ktoré vám pomôžu v ďalšom postupe pri riešení problému a isté je, že bude potrebné urobiť zmeny.

V podvedomí máme zafixované: ak urobím niečo zle, budem potrestaný. Pozor na to! Tresty v tomto prípade nič nevyriešia. Oveľa efektívnejšia je pozitívna motivácia. Tú možno podporiť rôznymi prístupmi:

  • Chválenie. Pochváľte svoje dieťa za to, že dostalo jednotku z výtvarnej výchovy alebo že sa mu podarila úloha. Najskôr chváľte, až potom sa zamerajte na oblasti, v ktorých by sa dieťa potrebovalo zlepšiť.
  • Odmena. Forma odmeny patrí medzi formy vonkajšej motivácie. Tú získavame na základe skúsenosti. Odmeňte svoje deti za dobrý výkon, či už sa týka čohokoľvek – pekného obrázku, športového výkonu či dobre vypracovanej domácej úlohy.
  • Aktivity, ktoré dieťa baví. Nájdite činnosti a aktivity, ktoré vaše dieťa budú baviť a zároveň motivovať. Stane sa tak produktívnejším a motivovanejším.
  • Pomôžte mu. Dôležitú úlohu zohráva aj vaša pomoc. Pomôžte svojmu dieťaťu s úlohami, trpezlivo s ním preberajte problematickú látku, spoločne sa učte na písomky…
  • Atmosféra v škole. Spýtajte sa svojej ratolesti, ako sa v škole cíti. Venujte pozornosť tomu, či necíti v škole tlak alebo nemá z niečoho strach. Aj to môže byť dôvodom zlého prospechu.
  • Nevyžadujte dokonalosť. Neporovnávajte vaše dieťa s ostatnými. Každé dieťa je iné, inak zamerané a iným spôsobom talentované. Nie všetky deti musia byť vo všetkom perfektné.

Malými krôčikmi k vytýčenému cieľu

Teraz sa zameriame na štvrtý bod z predchádzajúcej časti článku. Ako svojmu dieťaťu, čo najefektívnejšie pomôcť k úspechu v škole? Ani Rím nepostavili za deň, avšak postupnými malými krôčikmi sa dajú dosiahnuť veľké veci. Nižšie je niekoľko tipov, ako postupovať k zlepšovaniu prospechu v škole:

  • Stanovenie dosiahnuteľných cieľov. Ako rodič, tak aj dieťa by sa mali zamyslieť, čo chcú v nasledujúcom období dosiahnuť. Či už sa jedná o odovzdávanie domácich úloh včas, rozprávanie nahlas pred triedou či získanie, čo najlepších priebežných známok.
  • Rutina. Stanovte si pevný čas na domáce úlohy a prípravu do školy. Dôležité je aj prostredie. Obmedzte, čo najviac faktorov, ktoré by mohli dieťa rozptýliť (napr. sa spoločne učte mimo spálne). Úlohy do školy tiež systematicky organizujte – vytvorte spoločný „checklist“ (odškrtávajte splnené úlohy), uistite sa, že domáce úlohy má dieťa nachystané a hotové.
  • Oslovte učiteľa. Ak máte obavy z množstva zadaných úloh či akýkoľvek iný problém, ktorý by mohol súvisieť so zhoršeným prospechom vášho dieťaťa, obráťte sa na učiteľa. Aj on môže pomôcť na ceste za lepšími študijnými výsledkami.
  • Dobrý spánkový režim a strava. Na to, aby dieťa podávalo dobrý výkon, potrebuje byť oddýchnuté a plné sily. Preto je dôležité, aby malo vhodný spánkový režim a obmedzený čas strávený na mobile pred spaním. Dôležitú úlohu zohráva aj strava. Dôležité je, aby deti konzumovali, čo najmenej priemyselne spracovaných potravín a naopak, čo najviac tých prirodzených. Dôležitá je pestrosť stravy. Obmedzte konzumáciu cukru. Regulujte konzumáciu tukov – obmedzte tie nezdravé (napr. v vyprážaných jedlách) a pridajte omega-3. mastné kyseliny, ktoré zohrávajú významnú úlohu v rozvoji detského mozgu. Viac informácií týkajúcich sa mastných kyselín a ich efekt na vývoj mozgu dieťaťa si môžete prečítať napríklad tu.
  • Pomáhať, ale nebrzdiť. Pomáhajte svojim deťom, ale zároveň ich učte samostatnosti.
  • Chybovať je ľudské. Rodičia sa často obávajú nechať svoje deti učiť sa z prirodzených dôsledkov, hoci vtedy sa deti naučia najviac. Snažte sa, aby sa dieťa z akejkoľvek situácie poučilo.

Cesta k zlepšeniu prospechu v škole je náročná a plná prekážok, avšak postupným dosahovaním čiastkových cieľov a vytrvalosti ho možno dosiahnuť. Zo srdca vám prajeme, aby vaše dieťa malo nielen, čo najlepšie výsledky v škole, ale aby bolo zdravé, spokojné a dobre darilo.

 

Zdroje súvisiacich informácií:

  1. Pedagogika pro učitele. Online. GRADA, 2007. Dostupné z: https://www.google.cz/books/edition/Pedagogika_pro_u%C4%8Ditele/zTB4RInz-rgC?hl=cs&gbpv=1&dq=motivace+k+u%C4%8Den%C3%AD&pg=PA170&printsec=frontcover. [cit. 2024-01-24].
  2. Healthy Food for Kids. org [online]. 2024. [cit. 2024-01-24]. Dostupné z: https://www.helpguide.org/articles/healthy-eating/healthy-food-for-kids.htm
  3. How to Help Your Kids Succeed in School. Verywellfamilly [online]. 2022. [cit. 2024-01-24]. Dostupné z: https://www.verywellfamily.com/how-to-help-your-kids-succeed-in-school-5181231
  4. Jak mluvit s dětmi o špatných známkách? Důležité je mapovat situaci a chránit atmosféru důvěry. EDUzín[online]. 2023. [cit. 2024-01-24]. Dostupné z: https://eduzin.cz/wp/2023/01/26/jak-mluvit-s-detmi-o-spatnych-znamkach-dulezite-je-mapovat-situaci-a-chranit-atmosferu-duvery/
  5. Motivace. Metodický portál RVP.CZ [online]. 2011. [cit. 2024-01-24]. Dostupné z: https://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogick%C3%BD_lexikon/M/Motivace
  6. Špatné vysvědčení? Tresty nefungují, lepší je pozitivní motivace, říká psycholožka. Radiožurnál[online]. 2017. [cit. 2024-01-24]. Dostupné z: https://radiozurnal.rozhlas.cz/spatne-vysvedceni-tresty-nefunguji-lepsi-je-pozitivni-motivace-rika-psycholozka-6205563
  7. Vysvědčení: 6 tipů pro rodiče. Centrum LOCIKA[online]. 2023. [cit. 2024-01-24]. Dostupné z: https://www.centrumlocika.cz/novinky/vysvedceni-6-tipu-pro-rodice

Dôverujte špecialistom

EQUAZEN si zaslúži vašu pozornosť.